BE A REBEL.
Beauty Rebel to styl życia. Bądź sobą. Myśl samodzielnie. Kochaj świat i ciesz się jego pięknem. Wybieraj to, co najlepsze - dla twojej skóry i dla Ziemi.
OBSERWUJ NAS:

Organiczne Kosmetyki | Niszowe Marki

Bezpłatna dostawa od 300 zł

  • Brak produktów w koszyku.
Na górę

Każdego roku, na całym świecie setki milionów zwierząt zostaje trwale okaleczonych lub uśmierconych wskutek  testów laboratoryjnych. Jako konsument możesz to zmienić! Wybierz etyczne piękno.etyczne pię

Cruelty-Free – co to znaczy?

Według definicji, Cruelty-Free, a więc” Nie testowane na zwierzętach” określa kosmetyki lub inne produkty konsumenckie, wyprodukowane oraz zaprojektowane przy zastosowaniu metod, które nie wiązały się z jakimikolwiek eksperymentami na zwierzętach. Określenie to zostało po raz pierwszy użyte przez Muriel Dowding.

Marka jest w 100% Cruelty-Free jeśli:

  1. Końcowy produkt nie jest testowany na zwierzętach.
  2. Żaden ze składników wchodzących w skład produktu nie jest testowany na zwierzętach.
  3. Firma nie prowadzi testów na zwierzętach nawet w sytuacji, gdy jest to wymóg prawny danego kraju (np w przypadku chęci wejścia na rynek chiński)

*Zdarza się, że dana marka jest w 100% cruelty-free pomimo przynależności do koncernu, który testuje swoje produkty na zwierzętach.

Kilka faktów

Testy na zwierzętach praktykuje się od lat dwudziestych. W roku 1938, w wyniku odnotowania ponad stu ofiar śmiertelnych zażycia leku  Elixir Sulfanilamide, testowanie medykamentów na zwierzętach zostało uznane za obowiązkowe. Od tego momentu zaczęto prowadzić eskperymenty również przed wprowadzeniem do sprzedaży kosmetyków, produktów godpodarstwa domowego, dodatków do żywności oraz pestycydów. Do testów wykorzystuje się przede wszystkim:

  • Króliki, świnki morskie, myszy i szczury  – testy kosmetyków. W większości przypadków kończą się one śmiercią.
  • Psy – inwazyjne testy z dziedziny kardiologii i endokrynologii. W 2013 roku 67,772 psów zostało poddanych takim testom w Stanach Zjednoczonych
  • Koty – badania z zakresu neurologii. Ponad 24 tysiące kotów poddano testom w roku 2013
  • Małpy – szeroki zakres eksperymentów – między innymi badania związane z AIDS oraz pszeszczepem organów.Ponad 70,000 małp jest poddawanych eksperymentom każdego roku.

Niepotrzebne okrucieństwo

Jakkolwiek w pojedynczych przypadkach eksperymenty medyczne przeprowadzane na zwierzętach mogą wciąż być konieczne by ratować ludzkie życie, testowanie kosmetyków jest zupełnie zbędne. Wiele krajów zrezygnowało z nakazu przeprowadzania testów produktów kosmetycznych na zwierzętach. Mimo to, wciąż są one popularnym procederem. Jednym z powodów jest wprowadzanie  nowych składników, które powstają w zamkniętych laboratoriach. Nie jest to jednak żadne wytłumaczenie.

  • Istnieje ponad  7000 bezpiecznych składników kosmetycznych, które nie muszą być testowane na zwierzętach – udowodniono, że nie są szkodliwe.
  • Zostały opracowane alternatywne metody badań, nie wymagające udziału zwierząt
  • Różnimy się genetycznie od zwierząt, przez co wiele testów  na zwierzętach może nie mieć pokrycia w przypadku ludzkiego organizmu.
  • Prawa zwierząt nie obejmują swoim zakresem testów laboratoryjnych, co pozostawia naukowcom otwartą furtkę na szereg bolesnych i okrutnych praktyk.
  • W wielu miejscach na świecie testy  kosmetyków na zwierzętach są zabronione – między innymi w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Izraelu i Indiach. Uwaga! Marki, które sprzedają swoje produkty na rynek chiński, testują kosmetyki na zwierzętach – jest to wymóg prawny ze strony chińskiego rządu.

 

Co możesz zrobić?

Wybierając kosmetyki, które nie są testowane na zwierzętach, wpływasz na działania wielkich koncernów. To konsument napędza rynek i swoimi decyzjami może dokonać widocznych zmian.

Najbardziej znaną bazą wiedzy jest strona organizacji PETA. Można znaleźć tam zarówno listę marek i koncernów, które testują produkty na zwierzętach oraz tych, które są cruelty-free. Niestety, PETA ma dość luźne zasady weryfikacji, przez co nie jest w 100 % dobrym źródłem.

Godną zaufania listę crulety-free można znaleźć na stronie organizacji Leaping Bunny, która podchodzi do procesu certyfikacji bardzo restrykcyjnie. Obowiązkowe pisemne deklaracje oraz regularne kontrole to tylko niektóre z  jej metod działania.

Cruelty Free International (dawna BUAV) również współpracuje z markami, które są przeciwne testom na zwierzętach. Zajmuje się przede wszystkim certyfikacją firm znajdujacych się na terenie Wielkiej Brytanii.

Oznaczenia produktów nie testowanych na zwierzętach (kolejno loga organizacji Leaping Bunny&BUAV, PETA,Choose Cruelty Free):

crueltyfree_bunnies_zpsw5hfab5u

Istnieją marki, które nie prowadzą testów na zwierzętach, ale nie ma ich na liście wyżej wymienionych organizacji.

W takiej sytuacji pozostaje nam przeprowadzenie poszukiwań na własną rękę (źródła w internecie, pisanie maili do producenta z listą szczegółowych pytań).

Mam nadzieję, że ten post zainspiruje was do własnych poszukiwań i dołączenia do świata piękna bez okrucieństwa.

Jeśli macie pytania, sugestie, pomysły – piszcie!

J

 

 

 

 

Save

Copywriter. Storyteller. Makijażystka. Buntowniczka. Yoga Girl. Dawniej zafascynowana luksusowymi markami, dziś świadomie wybierająca produkty, które stosuje prywatnie i w pracy. Wierzy w wartość piękna bez okrucieństwa, transparentnego marketingu i idee fair trade. Udowadnia, że naturalne, etyczne kosmetyki mogą być skuteczne, luksusowe i piękne. Od 2015 współtworzy Beauty Rebel.

FOLLOW ME: