BE A REBEL.
Beauty Rebel to styl życia. Bądź sobą. Myśl samodzielnie. Kochaj świat i ciesz się jego pięknem. Wybieraj to, co najlepsze - dla twojej skóry i dla Ziemi.
OBSERWUJ NAS:

Organiczne Kosmetyki | Niszowe Marki

Bezpłatna dostawa od 300 zł

  • Brak produktów w koszyku.
Na górę

Mała, wielka przestrzeń. Cztery sposoby na stworzenie domowej oazy relaksu

Przestrzeń, w której przebywamy, ma  znaczący wpływ na życie. Brak wystarczającej ilości światła, nadmiar przedmiotów i chaos potrafią wpłynąć negatywnie nie tylko na naszą koncentrację i produktywność, ale także na nasze zdrowie, psychiczne i fizyczne. Dom jest przestrzenią, w której spędzamy najwięcej czasu. Powinien być dla nas oazą spokoju, miejscem, w którym możemy odpocząć, zjeść pysznie i zdrowo, wyspać się – a jeśli pracujemy z domu – stymulować naszą kreatywność.

Jak stworzyć przestrzeń marzeń, nawet jeśli nasze mieszkanie jest niewielkich rozmiarów, a jego standard jest daleki od luksusu? Wystarczy minimalizm. I odrobina kreatywności.

 

1. Wprowadź do domu światło i życie

Ciemne pomieszczenia przytłaczają. Zrezygnuj z ciężkich zasłon i ciemnych kolorów na ścianach.

Zainwestuj w piękne lustro (lub lustra). Optycznie powiększą i rozjaśnią przestrzeń.

Zaproś do domu rośliny. Dodadzą przestrzeni życia i korzystnie wpłyną na twój nastrój oraz zdrowie, poprawiając jakość powietrza we wnętrzach.

Trzymaj się neutralnych, jasnych kolorów i baw się mocnymi akcentami w formie dodatków lub sztuki na ścianach. Nie bój się popełniać błędów i eksperymentuj.

 

2. Zorganizuj przestrzeń

Zainspiruj się Magią Sprzątania Marie Kondo i nie trzymaj w domu rzeczy niepotrzebnych lub niechcianych. Japońska specjalistka od organizacji domowej przestrzeni zachęca, abyśmy otaczali się tylko przedmiotami absolutnie niezbędnymi lub takimi, które sprawiają nam radość.

Nie zagracaj przestrzeni zbyt dużą ilością mebli, szczególnie jeśli twoje mieszkanie jest niewielkich rozmiarów. Zostaw miejsce na oddech i swobodne przemieszczanie się. Zainwestuj w wielofunkcyjne meble, które pozwolą Ci zaoszczędzić trochę miejsca. Inspiracje znajdziesz w pomysłach właścicieli Tiny Houses – miniaturowych domów, które zorganizowane są tak, by żyć minimalistycznie i zarazem komfortowo, na niewielkiej przestrzeni.

 

3. Stwórz dom przyjazny środowisku

Kupuj mniej, inwestując w jakość. Staraj się unikać przedmiotów z tworzywa sztucznego i jednorazowego użytku.

Dobry dom, to bezpieczny dom. Pozbądź się szkodliwych substancji i spróbuj samodzielnie zrobić ekologiczne środki do czyszczenia które możesz przechowywać w pięknych słojach i butelkach z ciemnego szkła. Wystarczy soda oczyszczona, ocet winny, sok z cytryny i olejki eteryczne. Dużo przepisów znajdziesz na kanale blogerki i autorki książek, Madeleine Olivia.

Zamiast odświeżaczy powietrza wypróbuj prawdziwe olejki eteryczne. Nie tylko pięknie pachną, ale mają też zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Zamiast kuchennych gadżetów wybierz elegancki minimalizm. Otaczając się tym, co piękne, wprowadzisz do swojego domu spokój i luksus. Materiały takie jak drewno czy kamień będą służyć  ci przez długie lata. Luksus to kwestia podejścia do życia i zakupów. Wbrew pozorom, nie jest zależny od zasobności portfela. Zamiast kupować setki zbędnych rzeczy pod wpływem promocji, poświęć czas na poszukiwanie skarbów. I kupuj tylko to, co pokochasz lub bez czego nie możesz żyć. Dzięki temu wprowadzisz do swojego życia piękno i dobrą energię.

 

4. Zadbaj o relaks i ogranicz źródła stresu

Od siedmiu lat mieszkam bez telewizora. Zamiast tego, wieczorami oglądam świetny serial lub film, wyświetlany na ścianie przy pomocy projektora. Nie słucham też klasycznego radia, przepełnionego idiotycznymi spotami reklamowymi. Telewizja ogłupia, zaśmiecając nasze życie kiepskimi serialami, programami niskich lotów, kłótniami polityków. Wiele audycji wywołuje niepotrzebny niepokój i stresuje nas niepotrzebnymi, rozdmuchanymi informacjami.

Mój dom jest pełen świetnej muzyki i dobrego kina, oglądanego wieczorami. Z internetu (poza pracą) korzystam dla rozrywki i inspiracji, ale mam pełną swobodę wyboru, co chcę oglądać. Codziennie czytam książki, które pomagają mi się skupić i zrelaksować. Życie bez telewizora jest po prostu piękniejsze. A dom pozbawiony telewizji i radia – zdecydowanie spokojniejszy.

 

Tekst: Joanna Stawowy

Zdjęcia: Dane Deaner via Unsplash