Minimalistka na zakupach. Praktyczny przewodnik.
Minimalizm pozwala otoczyć się tym, czego potrzebujemy, co sprawia nam radość i cieszy oko. Kupując mniej, działamy na korzyść środowiska i dajemy prztyczka w nos światowemu rynkowi, opartemu na bezmyślnej konsumpcji i wyzysku. Wybierając jakość zamiast ilości, budujemy wyjątkowy styl i otaczamy się pięknem. Minimalistka na zakupach.
Minimalizm to także hołd oddany przeszłości – czasom, gdy kupowało się mało, a każdy przedmiot był traktowany wyjątkowo.
Dawniej kupowałam impulsywnie i dużo. W rezultacie nigdy nie miałam w co się ubrać, moja skóra szalała od różnego rodzaju alergii, a mieszkanie było pełne niepotrzebnych, obrastających kurzem przedmiotów. Pieniądze znikały w ekspresowym tempie i w ostateczności brakowało ich na to, co najważniejsze – na przykład pełnowartościowe, zdrowe jedzenie.
W ciągu ostatnich dwóch lat wypracowałam system kupowania, który zdecydowanie odmienił mój styl życia. Po jesiennej serii lekcji makijażu otrzymałam od Was sporo pytań dotyczących zakupów – postanowiłam więc napisać na ten temat nieco więcej. Mam nadzieję, że poniższy przewodnik będzie dla Was przydatny i pomoże w dokonywaniu najlepszych wyborów.
KOSMETYKI
KUPUJ TO, CZEGO POTRZEBUJESZ
Zamiast kolejnej palety cieni, których nigdy nie użyjesz lub czwartego z kolei żelu pod prysznic, zainwestuj w kosmetyki, których naprawdę potrzebujesz. Warto spisać listę pielęgnacyjnych i makijażowych niezbędników.
Dla przykładu podaję swój spis:
Włosy: szampon, odżywka, sól morska w sprayu (latem)
Twarz: olej kokosowy, olejek z drzewa herbacianego, odżywczy krem/olejek, żel do mycia twarzy, woda termalna, balsam do ust, serum z witaminą C
Ciało: tradycyjne szare mydło, nawilżający balsam do ciała, olej kokosowy, antyperspirant, pasta do zębów, nitka dentystyczna
Makijaż: lekki podkład, mascara, czarna kredka do powiek, róż w kremie na usta i policzki, sypki puder
Paznokcie: zmywacz, produkt bazowo – nawierzchniowy, 1- 2 lakiery kolorowe (najczęściej klasyki – nude i ciemna czerwień)
Akcesoria: drewniany grzebień, okrągła szczotka do włosów, szorstka szczotka do masażu ciała, szczoteczka do zębów, maszynki do golenia, pilniczek do paznokci, drewniane patyczki, cążki, obcinaczka, pumeks/tarka do stóp
Inne: szczoteczka do twarzy Clarisonic, suszarka do włosów
Raz na kilka miesięcy spisuję średnie zużycie każdego z kosmetycznych niezbędników i planuję zakupowy budżet. Dzięki temu wiem, że nigdy nie zabraknie mi dobrej jakości bazy. Kupując kolekcje sezonowe, wybieram tylko to, co przyda mi się na kolejny rok.
UODPORNIJ SIĘ NA REKLAMĘ
Nie kupuj pod wpływem reklamy. Marketing to jeden z najgorszych doradców. Warto szukać informacji z różnych źródeł. Uwaga na fora i marketing szeptany, a więc pisanie płatnych opinii i recenzji w internecie. Jako właścicielka sklepu internetowego, uważam, że to najbardziej godna pożałowania metoda reklamy i powinna być zakazana. Jeśli to możliwe, postaraj się przetestować każdy produkt przed zakupem. Nie istnieją urodowi cudotwórcy ani uniwersalne rozwiązania – kosmetyk powinien być indywidualnie dobrany do potrzeb naszej skóry. I jeszcze jedno – dobra pielęgnacja to połączenie pełnowartościowej diety, zdrowego stylu życia i pielęgnacji. Sam krem to za mało – nie ma znaczenia jak bardzo jest drogi.
Najgorzej zainwestowane pieniądze to te, wydane na jednorazowe maseczki oraz inne produkty polecane przy kasie. Ponieważ są niedrogie, kupujemy je bezmyślnie lub z uprzejmości wobec sprzedawcy. Zajrzyj do swojej kosmetyczki i łazienki – jeśli jest tam wiele balsamów do ust, saszetek z maseczkami i produktów, które obrosły warstewką kurzu – to znaczy, że łatwo padasz ofiarą technik sprzedażowych.
CZYTAJ SKŁADY
Nieograniczony wybór kosmetyków w drogeriach jest pozorny. W rzeczywistości znajdziemy w nich zaledwie kilkadziesiąt produktów, które mają dobry skład i nie są szkodliwe dla skóry. Paradoksalnie najwięcej zasadzek czyha na nas w działach „eko”. Modne hasła „naturalny”, „ekologiczny”, ” polecany dla alergików” widniejące na opakowaniach nie są żadną gwarancją dobrego składu. Przed zakupem kosmetyku warto bardzo dokładnie przeczytać wszystkie informacje na etykiecie. Przydatne listy szkodliwych składników można znaleźć tu i tu.
SZAFA
WYBIERAJ WYSOKĄ JAKOŚĆ I NATURALNE TKANINY
Najlepsi styliści radzą : kupuj mniej, wydawaj więcej – to zdrowsze dla ciała, środowiska i twoich finansów. Ewa Berdychowska, założycielka Instytutu Wizerunku uważa, że podstawą jest świetna baza. Dobrze skrojona marynarka, kaszmirowy sweter, piękny wełniany płaszcz – ubrania, które zostaną w twojej szafie na dłużej. Wybieraj wysoką jakość wykonania, naturalne tkaniny i klasyczne fasony. Dzięki temu będziesz wyglądać zawsze stylowo i unikniesz problemów typu „nie mam co na siebie włożyć”. Naturalne materiały latem pozwolą twojej skórze oddychać, zimą cię ogrzeją. Inwestując w dobrą jakość działasz również na korzyść środowiska – zamiast wyrzucania kolejnej sterty zniszczonych po kilku praniach ubrań na śmietnik, krok po kroku budujesz piękną szafę, która będzie ci służyć przez lata.
KUPUJ VINTAGE
Ubrania sprzed lat są zazwyczaj dużo lepiej uszyte niż te, które obecnie znajdziemy w sklepach. Zaglądaj do stacjonarnych i internetowych butików vintage – możesz znaleźć w nich absolutne klasyki oraz nietypową modę, na którą nie trafisz nigdzie indziej.
ODKRYJ POLSKICH PROJEKTANTÓW
Nasz rodzimy rynek mody dynamicznie się rozwija. Warto zaglądać na strony takie jak Mostrami, Da Wanda czy Showroom. Znajdziesz tam ubrania polskich projektantów – wiele z nich wyróżnia doskonała jakość i piękny design. Ostatnio zakochałam się w luksusowej i ultraseksownej bieliźnie Le Petit Trou. Jest na mojej zakupowej liście.
OSTROŻNIE PODCHODŹ DO TRENDÓW
Przemysł modowy opiera się na nieustających próbach oczarowania klientów nowością. Pamiętaj, że trendy przemijają i że nie pasują każdemu. Jeśli hitem sezonu jest bordo, nie musisz od stóp do głów ubierać się w ten kolor – zamiast tego możesz wybrać bordowy dodatek – sportowe buty, szminkę czy lakier do paznokci.
NIE WYRZUCAJ UBRAŃ
Wymiany swapowe, komisy odzieżowe, obdarowanie innej osoby lub pomoc potrzebującym – jest wiele sposobów oczyszczenia szafy z niechcianych ubrań. Wyrzucenie ich na śmietnik to najgorsze rozwiązanie. Jeśli twoje ubrania są naprawdę zniszczone, w najgorszym wypadku możesz zrobić z nich szmatki i wykorzystać do sprzątania – ściereczki z bawełnianych legginsów są genialne!
Jeśli masz swoje techniki udanych zakupów, koniecznie podziel się nimi w komentarzach. Jak zawsze czekam na wasze maile z pytaniami i uwagami.
Jeśli chcecie wiedzieć więcej o makijażu, pielęgnacji skóry i budowaniu pięknej szafy, serdecznie zapraszam na warsztaty, które prowadzę w duecie z cenioną stylistką Ewą Berdychowską. Więcej informacji: joanna.onestudio@gmail.com
Na zdjęciu: Kaszmirowy sweter z serii Premium (www.hm.com), Intensywna Odżywka do Włosów z Lawedną i Awokado (www.joberry.pl), Naturalna Mascara (www.joberry.pl), Sznurowane Figi (www.le-petit-trou.com)