Moda i Eko
Moda i eko. Myślisz, że przejście na bardziej ekologiczny tryb życia zmusi Cię do zamieszkania w szałasie i noszenia workowatych sukienek? To najlepszy dowód na to, że wciąż trwamy w świecie stereotypów na temat ekologii.
Tymczasem stoimy w obliczu małej rewolucji – trendu, który stał się znaczącym elementem naszego życia. Prowadzona ogromną skalę eksploatacja środowiska naturalnego, wyzysk oraz łamanie praw człowieka, doprowadziły do społecznego sprzeciwu. Choć działania w kierunku poprawy obecnej sytuacji wciąż są prowadzone na niewielką skalę, z dnia na dzień zyskują coraz więcej zwolenników.
Ekologia w modzie to temat rzeka – będę do niego wracać jeszcze nie raz. Dziś kilka sylwetek organizacji i projektantów, których warto poznać bliżej.
Organizacje wspierające ekologię w modzie
Clean by Design – projekt stworzony przy współpracy NRDC (Natural Resources Defense System) oraz reprezentantów świata mody i biznesu. Dzięki wykorzystaniu siły nabywczej dużych firm, pomaga wprowadzać ekologiczne rozwiązania, takie jak wykorzystanie organicznych surowców, naturalne barwniki oraz bezpieczniejsze dla środowiska metody produkcji i transportu odzieży.
Ethical Fashion Forum-promuje oraz inicjuje działania proekologiczne i fair trade w świecie mody, jest także miejscem wymiany idei i poglądów.
Fair Trade Foundation – największa światowa organizacja zajmująca się zagadnieniem sprawiedliwego handlu. Walczy o lepsze warunki pracy, wyższe wynagrodzenia oraz ochronę środowiska.
Eko Projektanci i Marki
Stella McCartney – należy do grona najbardziej cenionych osowobości świata mody. Jej ubrania i dodatki są niezwykle kobiece i pełne charakteru. Stella wychowała się w artystycznej rodzinie (jej ojcem jest słynny muzyk, Paul McCartney), w otoczeniu przyrody i w duchu ekologii. Projektanta nie je mięsa, walczy o prawa zwierząt, sprawiedliwy handel i ochronę środowiska, nie używa naturalnych futer oraz skór do produkcji odzieży.
Svilu – stworzona przez Britt Cosgrove i Marinę Polo, marka Svilu tworzy modę zaangażowaną w ekologię i sprawiedliwy handel. Od 2015 roku współpracuje z CFDA.
Kowtow – marka produkująca odzież zgodnie z ideami sprawiedliwego handlu. Kowtow czuwa nad każdym etapem produkcji odzieży – od uprawy organicznej bawełny, po pracę przy farbowaniu i szyciu oraz transport.
Freedom of Animals – marka tworząca eleganckie torebki. Wykorzystywane materiały to organiczna bawełna i poliuretan, pozyskiwany metodą recyklingu.
Amour Vert – amerykańska marka odzieżowa. Produkuje wygodne, miękkie w dotyku ubrania. Amour Vert stosuje wyłącznie organiczne tkaniny i naturalne barwniki, wyznaje zasadę „zero waste” oraz sadzi jedno drzewo po każdym sprzedanym produkcie.
Wisłaki – polska marka, stworzona dzięki inicjatywie crowdfundingowej. Wszystkie ubrania są produkowane i szyte w Polsce, wykonane z bawełny organicznej GOTS, a farby i nadruki są przyjazne środowisku. Marka współpracuje Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków – każde 5 zł ze sprzedaży ubrania zostaje przekazanych na wsparcie chronionych gatunków, a ich urocze podobizny możemy znaleźć na bluzach i koszulkach Wisłaków.
Pułapka na konsumenta – ekologiczne ocieplanie wizerunku
Wielkie korporacje też chcą być „eko – to doskonała strategia marketinowa. Wykorzystują to marki takie jak Nike czy H&M. Warto pochwalić inicjatywę wykorzystywania organicznej bawełny czy recyclingu, ale nie zmieni to faktów – niszczenia środowiska naturalnego oraz notorycznego łamania praw człowieka. Za każdym razem, kiedy widzę kolejną kampanię Conscious Fashion, odbieram ją jako niesmaczny żart.
Dlaczego Fair Trade?
Fair Trade i ekologiczna moda mogą znacznie ograniczyć skutki niszczenia środowiska naturalnego i poprawić warunki życia milionów ludzi. Warto wspierać takie inicjatywy i kupować świadomie. To prawda, że w Polsce trudno pozwolić sobie na zakupy inne niż z sieciówki. Jeśli jednak mamy wybór, wybierajmy mądrze – mniej ciuchów a lepszej jakości lub vintage. Mamy świetnych młodych projektantów. Jest wiele możliwości, a późniejsza satysfakcja – ogromna!
Warto obejrzeć:
Nike Sweatshops. Behind the Swoosh
Anyone who criticises me for talking about fair trade is a few pebbles short of a beach. Because everyone should care about it, just like everyone should care about the environment, because we all live here.
Chris Martin