BE A REBEL.
Beauty Rebel to styl życia. Bądź sobą. Myśl samodzielnie. Kochaj świat i ciesz się jego pięknem. Wybieraj to, co najlepsze - dla twojej skóry i dla Ziemi.
OBSERWUJ NAS:

Organiczne Kosmetyki | Niszowe Marki

Bezpłatna dostawa od 300 zł

  • Brak produktów w koszyku.
Na górę
moda i eko ekologiczne marki odzieżowe

Moda i eko. Myślisz, że przejście na bardziej ekologiczny tryb życia zmusi Cię do zamieszkania w szałasie i noszenia workowatych sukienek? To najlepszy dowód na to, że wciąż trwamy w świecie stereotypów na temat ekologii.

Tymczasem stoimy w obliczu małej rewolucji – trendu, który stał się znaczącym elementem naszego życia. Prowadzona ogromną skalę  eksploatacja środowiska naturalnego, wyzysk oraz łamanie praw człowieka, doprowadziły do społecznego sprzeciwu. Choć działania w kierunku poprawy obecnej sytuacji wciąż są prowadzone na niewielką skalę, z dnia na dzień zyskują coraz więcej zwolenników.

Ekologia w modzie to temat rzeka – będę do niego wracać jeszcze nie raz. Dziś kilka sylwetek organizacji i projektantów, których warto poznać bliżej.

Organizacje wspierające ekologię w modzie

Clean by Design – projekt stworzony przy współpracy NRDC (Natural Resources Defense System) oraz reprezentantów świata mody i biznesu. Dzięki wykorzystaniu siły nabywczej dużych firm, pomaga wprowadzać ekologiczne rozwiązania, takie jak wykorzystanie organicznych surowców, naturalne barwniki oraz bezpieczniejsze dla środowiska metody produkcji i transportu odzieży.

Ethical Fashion Forum-promuje oraz inicjuje działania proekologiczne i fair trade w świecie mody, jest także miejscem wymiany idei i poglądów.

Fair Trade Foundation –  największa światowa organizacja zajmująca się zagadnieniem sprawiedliwego handlu. Walczy o lepsze warunki pracy, wyższe wynagrodzenia oraz ochronę środowiska.

 

Eko Projektanci i Marki

Stella-McCartney-Resort-2016-1-960x585

Stella McCartney – należy do grona najbardziej cenionych osowobości świata mody. Jej ubrania i dodatki są niezwykle kobiece i pełne charakteru. Stella wychowała się w artystycznej rodzinie (jej ojcem jest słynny muzyk, Paul McCartney), w otoczeniu przyrody i w duchu ekologii. Projektanta nie je mięsa, walczy o prawa zwierząt, sprawiedliwy handel i ochronę środowiska, nie używa naturalnych futer oraz skór do produkcji odzieży.

9

Svilu – stworzona przez Britt Cosgrove i Marinę Polo, marka Svilu tworzy modę zaangażowaną w ekologię i sprawiedliwy handel. Od 2015 roku współpracuje z CFDA.

KT07Web

Kowtow – marka produkująca odzież zgodnie z ideami sprawiedliwego handlu. Kowtow czuwa nad każdym etapem produkcji odzieży – od uprawy organicznej bawełny, po pracę przy farbowaniu i szyciu oraz transport.

F15_Collection_17

Freedom of Animals –  marka tworząca eleganckie torebki. Wykorzystywane materiały to organiczna bawełna i poliuretan, pozyskiwany metodą recyklingu.

summer-03

Amour Vert – amerykańska marka odzieżowa. Produkuje wygodne, miękkie w dotyku ubrania. Amour Vert stosuje wyłącznie organiczne  tkaniny i  naturalne barwniki, wyznaje zasadę „zero waste”  oraz sadzi jedno drzewo po każdym sprzedanym produkcie.

 

wislaki-11-1024x767

Wisłaki – polska marka, stworzona dzięki inicjatywie crowdfundingowej.  Wszystkie ubrania są produkowane i szyte w Polsce, wykonane z bawełny organicznej GOTS, a farby i nadruki są przyjazne środowisku. Marka współpracuje Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków – każde 5 zł ze sprzedaży ubrania zostaje przekazanych na wsparcie chronionych gatunków, a ich urocze podobizny możemy znaleźć na bluzach i koszulkach Wisłaków.

 

Pułapka na konsumenta – ekologiczne ocieplanie wizerunku

Wielkie korporacje też chcą być „eko – to doskonała strategia marketinowa. Wykorzystują to marki takie jak Nike czy H&M. Warto pochwalić inicjatywę  wykorzystywania organicznej bawełny czy recyclingu, ale nie zmieni to faktów – niszczenia środowiska naturalnego oraz  notorycznego łamania praw człowieka.  Za każdym razem, kiedy widzę kolejną kampanię Conscious Fashion, odbieram ją jako niesmaczny żart.

 

Dlaczego Fair Trade?

Fair Trade i ekologiczna moda mogą  znacznie ograniczyć skutki niszczenia środowiska naturalnego i poprawić warunki życia milionów ludzi. Warto wspierać takie inicjatywy i kupować świadomie. To prawda, że w Polsce trudno pozwolić sobie na zakupy inne niż z sieciówki. Jeśli jednak mamy wybór, wybierajmy mądrze – mniej ciuchów a lepszej jakości lub vintage. Mamy świetnych młodych projektantów. Jest wiele możliwości, a późniejsza satysfakcja – ogromna!

Warto obejrzeć:

Free Trade vs Fair Trade

Fashion Victims

Nike Sweatshops. Behind the Swoosh

Bangladesh Slavery

 

Anyone who criticises me for talking about fair trade is a few pebbles short of a beach. Because everyone should care about it, just like everyone should care about the environment, because we all live here.
Chris Martin

 

Copywriter. Storyteller. Makijażystka. Buntowniczka. Yoga Girl. Dawniej zafascynowana luksusowymi markami, dziś świadomie wybierająca produkty, które stosuje prywatnie i w pracy. Wierzy w wartość piękna bez okrucieństwa, transparentnego marketingu i idee fair trade. Udowadnia, że naturalne, etyczne kosmetyki mogą być skuteczne, luksusowe i piękne. Od 2015 współtworzy Beauty Rebel.

FOLLOW ME: