BE A REBEL.
Beauty Rebel to styl życia. Bądź sobą. Myśl samodzielnie. Kochaj świat i ciesz się jego pięknem. Wybieraj to, co najlepsze - dla twojej skóry i dla Ziemi.
OBSERWUJ NAS:

Organiczne Kosmetyki | Niszowe Marki

Bezpłatna dostawa od 300 zł

  • Brak produktów w koszyku.
Na górę
organic makeup artist w polsce
O tym, jak z fanki Chanel przeistoczyłam się w urodową buntowniczkę.

Jeszcze kilka lat temu naturalne kosmetyki kojarzyły się z kiepską jakością i brakiem gustu. Były traktowane jak mniejsze zło – konieczność, dla której warto poświęcić miłość do pięknych kolorów i dobrego designu. Moda i ekologia? Wydawało się, że dzielą je lata świetlne!

Dziś świat naturalnych kosmetyków dynamicznie się rozwija. Świadomość ludzi rośnie, rosną też oczekiwania. Ekologiczne kosmetyki są tworzone we współpracy z najlepszymi makijażystami i grafikami. Powstała tzw naturalna  górna półka, która nigdy wcześniej nie istniała. A wraz z nią możliwość wykorzystania ekologicznych produktów w świecie mody i makijażu.

Jestem makijażystką od siedmiu lat. Pracowałam jako wolny strzelec na planach sesji i kampanii oraz jako konsultant-makijażysta Bobbi Brown w perfumerii Douglas.

Od dwóch lat stosuję w pracy prawie wyłącznie organiczne i naturalne kosmetyki. To moja droga i mój wybór. Nie narzucam nikomu swoich poglądów i szanuję każdego profesjonalistę. Znam wiele wybitnych makijażystek, które pracują dla mainstreamowych marek lub stosują ich produkty w pracy. To świetne dziewczyny, które starają się zapewnić swoim klientom najwyższą jakość. Nie stosują produktów eko, ale kochają zwierzęta, często biorą udział w akcjach na rzecz potrzebujących lub prowadzą warsztaty dla kobiet, które przeszły chemioterapię. Upiększają świat na swój własny sposób.

Jeśli uwielbiasz Chanel, Bobbi Brown, Maca i Make Up For Ever, nie będę Cię krytykować ani nakłaniać do tego, byś porzuciła to wszystko i została Organic Makeup Artist.

Jeśli jednak zastanawiasz się nad wprowadzeniem zmian w swoim życiu i pracy, mam nadzieję, że wskazówki zawarte w tym tekście i opis moich doświadczeń będą dla Ciebie pomocne i inspirujące!

POCZĄTKI

W 2014 roku otworzyłam własną pracownię makijażu. Mój zestaw do pracy wyglądał wtedy tak:

 

Dziś wygląda tak:

Przygoda z ekologią zaczęła się od problemów zdrowotnych i poszukiwania rozwiązań. Miałam poważne problemy ze skórą, trądzik, przewlekłe zapalenie zatok, objawy alergii, nietolerancje pokarmowe, depresję, migrenowe bóle głowy i stany lękowe. Zmiana stylu życia, świadome odżywianie i joga bardzo mi pomogły. Im więcej czytałam, tym bardziej rosła moja świadomość związana ze stosowaniem kosmetyków oraz wpływem mojej pracy na zdrowie – moje i moich klientek. Odkryłam, że istnieją wysokojakościowe alternatywy dla produktów, które stosowałam do tej pory i które mi szkodziły. Dowiedziałam się, czym są testy na zwierzętach, greenwashing i manipulacja konsumentem. Wiele faktów było dla mnie szokujących. Chciałam nadal pracować w branży mody, ale na swoich własnych zasadach, buntując się przeciw temu co sztuczne, okrutne i puste. Tak narodził się pomysł na Beauty Rebel.

Zmiana narzędzi pracy – i stylu życia – była dla mnie dość odważną i kontrowersyjną decyzją, a przede wszystkim – sporą inwestycją. Wymiana syntetycznych kosmetyków na naturalne zajęła mi kilka lat. Większość produktów odsprzedałam lub podarowałam. Zostawiłam kilka, które trudno było mi zastąpić – neonową i czerwoną pomadkę, sypkie pigmenty MAC, klej do rzęs i eyeliner w żelu Bobbi Brown. Z produktów marek aptecznych, zawsze mam ze sobą buteleczkę wody termalnej, a jeśli jest to konieczne – płyn micelarny Bioderma Sensibio. To wszystko. Pozostałe kosmetyki z powodzeniem udaje mi się zastąpić naturalnymi i organicznymi.

Dlaczego warto wybierać naturalne kosmetyki:
  • Naturalne i organiczne, etyczne kosmetyki są bezpieczne dla skóry i zdrowia twoich klientów.
  • Jesteś mniej narażona na kontakt ze szkodliwymi substancjami w pracy, a w efekcie na choroby zawodowe makijażystów i fryzjerów, takie jak alergie czy astma.
  • Ich produkcja jest znacznie bardziej ekologiczna niż wytwarzanie kosmetyków syntetycznych.
  • Wybierając marki cruelty-free nie przyczyniasz się do cierpienia zwierząt, na których przeprowadza się bardzo bolesne, okrutne – i zakończone dopiero wtedy, gdy zwierzę umrze – eksperymenty.
  • Naturalne kosmetyki dają piękny efekt na zdjęciach – szczególnie kremowe produkty
  • Często są to marki stworzone przez pełnych pasji ludzi i małe, rodzinne firmy, dla których liczy się coś więcej niż zysk.
  • Praca w nowo powstałej niszy, na którą rośnie coraz większe zapotrzebowanie.
  • Satysfakcja z pracy i poczucie, że dajesz klientom to, co najlepsze.
  • Możliwość pracy z fantastycznymi, inspirującymi ludźmi. Osoby wybierające ekologiczny makijaż to często otwarci, przesympatyczni ludzie o interesujących zawodach i niezwykłej biografii. Praca z nimi jest przyjemnością. Wiele spotkań z moimi klientami stało się początkiem przyjaźni.

 

Jakie wyzwania czekają na Organic Makeup Artists? I jak sobie z nimi radzić?

Mała świadomość klienta. Mam kilka wspaniałych klientek z Krakowa, jednak najczęściej kontaktują się ze mną Brytyjki lub Polki mieszkające za granicą. Traktuję to jako nowe możliwości, nie jako ograniczenia.

Mit znanej marki – może się zdarzyć, że bez rozpoznawalnego logo na wieczkach kosmetyków, zostaniesz z góry oceniona jako osoba nieprofesjonalna. Na pewno nie ułatwia to pracy, ale daje powód do tego, by nie spocząć na laurach i stale podnosić poziom umiejętności!

Nowe techniki aplikacji – niektóre kosmetyki wymagają nakładania warstwami, aby uzyskać intensywny lub trwały efekt. Makijaż to zabawa technikami i formułami – nie może być nudno 😉

Ograniczony wybór marek ekologicznych w Polsce, szczególnie tych z wyższej półki. Cierpliwości – wspólnie z Tomkiem walczymy o nowe, świetne marki, które wkrótce pojawią się w Beauty Rebel! Istnieje też coraz więcej możliwości zakupów w anglojęzycznych sklepach.

Konieczność zdobycia przynajmniej podstawowej wiedzy w temacie składników kosmetycznych i zdrowia.Taka wiedza przyda ci się także w życiu prywatnym i być może zapobiegnie wielu chorobom w przyszłości.

Ryzyko narażenia się na manipulację ze strony nieuczciwych marek, stosujących greenwashing lub produkującej kosmetyki niskiej jakości. Nieetyczny marketing może cię spotkać w każdej branży. Pod koniec tego tekstu znajdziesz kilka przydatnych linków i rzetelnych źródeł wiedzy.

Brak zrozumienia wśród osób z branży i poczucie bycia outsiderem. Odwagi! Bądź sobą a zyskasz uznanie ze strony autorytetów i miłość ludzi, na których najbardziej ci zależy.

Ograniczone możliwości pracy. Dotyczy to przede wszystkim pracy w perfumeriach, ale jest wiele innych opcji, przede wszystkim dla wolnych strzelców.

 

Od czego zacząć? Kilka przydatnych linków na początek:

Etyczne piękno

Polityka Chin a testowanie kosmetyków na zwierzętach

Greenwashing. Ciemna strona ekobiznesu

Szkodliwe substancje w kosmetykach

Czy parabeny powodują przyspieszone starzenie się skóry?

Naturalne kosmetyki – pytania i wyzwania

10 powodów, dla których warto wybierać naturalne i organiczne kosmetyki

 Clara w Beauty Rebel

Gdzie szukać informacji? Sprawdzone źródła wiedzy:

Cruelty Free International

Cruelty-free Kitty

Campaign for Safe Cosmetics

EWG Database

Breast Cancer Fund

Green Beauty team

The Good Trade

Słynne Organic Makeup Artists

Katey Denno

Rose Marie Swift

Kristen Arnett

Emmily Banks

 

Czego nauczyłam się przez ostatnie dwa lata:

Wybieraj produkty wysokiej jakości. Ta dla mnie złota zasada, nie tylko w przypadku kosmetyków naturalnych. Wybieram sprawdzone marki z najwyższej naturalnej półki oraz nieco tańsze kosmetyki mineralne, które również są bardzo dobre.

Pogłębiaj wiedzę i rozwijaj się. Twoje klientki zaczną prosić cię o porady dotyczące nie tylko urody, ale także składu kosmetyków i zdrowia. Przygotuj się – dużo czytaj, bierz udział w szkoleniach i warsztatach. Dzięki temu pomożesz nie tylko swoim klientkom ale także sobie.

Szukaj inspiracji i rekomendacji na anglojęzycznych stronach. Polski świat kosmetyków naturalnych ciągle jest w powijakach – szczególnie w kwestii makijażu. Sięgaj do źródeł wiedzy z różnych stron świata i czytaj publikacje specjalistów z różnych krajów.

Nie krytykuj i nie osądzaj osób o innych poglądach. Pozytywne działanie ma największą moc. Zamiast udostępniać drastyczne materiały dotyczące testowania kosmetyków na zwierzętach, inspiruj swoich klientów uśmiechem i radością życia – pokaż im, jak piękny może być świat etycznego makijażu.

Pracuj zgodnie ze swoją etyką. Jeśli masz możliwość, nie bierz udziału w projektach, które uderzają w twoje poglądy. Choć odbiło się to na ilości zleceń,  zdecydowałam się odmawiać udziału w sesjach promujących idee i produkty niezgodne z moim etosem, odmawiam także obsługiwania pań noszących prawdziwe futra. Dzięki temu pracuję w zgodzie ze sobą.

KOSMETYKI, KTÓRE ZAWSZE MAM ZE SOBĄ NA PLANACH SESJI ZDJĘCIOWYCH:

No products were found!

 

Jeśli chciałabyś włączyć do swoich narzędzi pracy naturalne i organiczne kosmetyki, a masz pytania dotyczące naszych produktów – pisz śmiało! Zawsze chętnie doradzę i pomogę.

Jeśli masz marzenie i pasję – możesz zmienić świat!

 

xx Joanna

Zdjęcia: Joanna Kustra, Mulholland Life i Marika Szymanek, Koty 2 dla Klaudyny Cerklewicz, Joanna Stawowy Modelki: Sylwia Sordyl, Kamila Irobi, Kasia Chrobak, Clara Murawska.Styliści: Ellie Łazarczyk.

 

Copywriter. Storyteller. Makijażystka. Buntowniczka. Yoga Girl. Dawniej zafascynowana luksusowymi markami, dziś świadomie wybierająca produkty, które stosuje prywatnie i w pracy. Wierzy w wartość piękna bez okrucieństwa, transparentnego marketingu i idee fair trade. Udowadnia, że naturalne, etyczne kosmetyki mogą być skuteczne, luksusowe i piękne. Od 2015 współtworzy Beauty Rebel.

FOLLOW ME: