Dlaczego warto ćwiczyć w domu, z kim trenować i w jaki sprzęt najlepiej się zaopatrzyć
Początek roku akademickiego i pierwsze dni jesieni? Biorę się za siebie! Z mocnym postanowieniem treningów kupuję karnet na siłownię albo zajęcia jogi.
Po kilku dwóch, trzech tygodniach moja motywacja w magiczny sposób znika. Zniechęca mnie deszczowa pogoda, męczący i stresujący dzień, korki, własne kompleksy. Za dużo ludzi, za dużo hałasu, brak efektów. Coraz częściej znajduję wymówkę i zostaję w domu, narzekając na swój wygląd i ból pleców. Zawiedziona własną słabością.
Tej wiosny wszystko się zmieniło. Jest trzeci września, a ja, po prawie czterech miesiącach regularnych ćwiczeń, niecierpliwie czekam na wieczorny trening, skakanie, podnoszenie ciężarów i stretching. 6 dni w tygodniu. Jak to się stało? Ćwiczę w domu.
Lubię spędzać czas w swoim mieszkaniu. Pracować, bawić się z kotami, czytać książki, gotować, organizować domowe seanse kinowe. Kocham interakcję z inspirującymi ludźmi, ale też czasu i przestrzeni dla siebie, w samotności. Dla ekstrawertyków, którzy czerpią energię z towarzystwa, jest to nudne, ale introwertycy … po prostu tak mają.
Nie mogąc zmobilizować się do chodzenia na siłownię, stworzyłam ją we własnym domu. Potrzebowałam tylko maty do jogi i kawałka wolnej przestrzeni. Z czasem zaopatrzyłam się w hantle i ciężarki, ale wszystko mieści się na jednej półce.
Trenowanie w domu to nie tylko ratunek dla introwertyków i nieśmiałych. Jeśli wiesz, że wystarczy tylko przebrać się w wygodny strój i rozłożyć matę, motywacja do treningu jest znacznie bardziej realna. Kolejną zaletą jest własny prysznic, pod który możesz wskoczyć bezpośrednio po ćwiczeniach – a po nim przebrać się w mięciutki dres i zjeść pyszną, domową kolację.
Sekret motywacji kryje się w dobrym trenerze i programie treningowym, odpowiednio dobranym do twojego poziomu energii, możliwości i upodobań. Poniżej przedstawiam Ci moich ulubionych instruktorów i strony z treningami.
Dla ćwiczących wyłącznie w domu, bez użycia specjalistycznego sprzętu:
Yoga with Adriene
Kanał na Youtube, o którym wielokrotnie pisałam na łamach Beauty Rebel. To nie tylko świetnie prowadzone zajęcia jogi, podane w atrakcyjnej i przystępnej formie, ale także ogromna dawka pozytywnej energii. Joginka Adriene Mischler i jej uroczy, czworonożny towarzysz Benji, potrafią sprawić, że uśmiechniesz się i poczujesz lepiej.
Ćwiczenia nie są trudne, ale nawet praktykująca joginka znajdzie tu coś dla siebie. Adriene pamięta o każdym i oprócz klasycznej Vinyasa Yoga prowadzi zajęcia z technik oddechowych oraz jogę dla dzieci, osób starszych i osób z niepełnosprawnością (na przykład Wheelchair Yoga).
Koszt: bezpłatny kanał na Youtube lub aplikacja Find What Feels Good (10$ miesięcznie)
Sanne Vloet
Kiedy mam ochotę intensywnie popracować nad mięśniami brzucha i ud, odwiedzam kanał Sanne Vloet, youtuberki, modelki Victoria’s Secret i pasjonatki zdrowego stylu życia, która ukończyła jeden z najbardziej znanych kursów dla dietetyków, School of Integrative Nutrition.
Sanne zaraża pozytywną energią i spokojem, a jej obłędnie doskonała cera i sylwetka są najlepszą reklamą zdrowego odżywiania i ćwiczeń. Filmy treningowe, krótkie i intensywne, w dużej mierze opierają się na elementach pilatesu. Nie ma tu skoków czy podnoszenia ciężarów, ale czasem trudno jest wytrzymać do końca, bo poczujesz każdy mięsień!
Koszt: Bezpłatna
Dla ćwiczących w domu z obciążeniem lub taśmami TRX lub chcących połączyć domowe treningi z wizytami na siłowni:
Magnus Method
Magnud Lygdback stoi za zabójczym wyglądem Wonder Women, Lary Croft, Batmana i Tarzana. Od lat pracuje z gwiazdami Hollywood, pomagając im osiągnąć nie tylko ciało stworzone do zagrania roli, ale także pokonać fizyczne i psychiczne ograniczenia. Jego treningi nie są długie, ale intensywne.
Koszt: bezpłatne treningi na Instargamie lub aplikacja Playbook, od 15$ miesięcznie
Sweat App
Aplikacja Sweat, stworzona przez grecko – australijską gwiazdę fitness, Kaylę Itsines, oferuje 12 tygodniowe programy treningowe, przygotowane przez profesjonalnych trenerów. Od dziesięciu tygodni trenuję PWR at Home, zajęcia łączące w sobie trening siłowy i cardio, opracowany przez Kelsey Wells. Pięć treningów tygodniowo plus bieganie, taniec i stretching początkowo było dla mnie wyzwaniem. Dziś jest zdrowym uzależnieniem. Po kilkugodzinnej pracy przy komputerze, pisaniu tekstów, odpowiadaniu na maile i tworzeniu grafiki to dla mnie najlepsza forma odpoczynku, przede wszystkim psychicznego. Wykorzystanie hantli oraz odważników kettlebell pomaga mi stawiać czoła wyzwaniom i budować pewność siebie. Oprócz coraz bardziej zauważalnych efektów na ciele, zdecydowanie widzę różnicę w psychice.
Koszt: około 20$ miesięcznie
Centr
Aplikacja stworzona przez aktora Chrisa Hemswortha i współpracujących z nim trenerów. Oprócz różnorodnych treningów, oferuje programy dietetyczne i coachingowe. Nie miałam jeszcze okazji jej przetestować ale ma świetne recenzje i prezentuje się bardzo obiecująco.
Koszt: około 20$ miesięcznie
Domowa siłownia: Co będzie Ci potrzebne
- świetnej jakości, antypoślizgowa mata do jogi (od kilku lat używam maty Manduka i mogę ją z całego serca polecić)
- odważnik kettlebell o wadze dostosowanej do twoich możliwości (kobietom zaleca się zacząć od wagi 8-12 kg)
- hantle o wadze dopasowanej do twoich możliwości
- taśma do ćwiczeń i/lub rehabilitacji (recovery band lub resistance band)
- taśmy TRX (opcjonalnie)
- drążek do podciągania się (opcjonalnie)
- ławka treningową, ewentualnie stabilne krzesło lub stolik
- wałek do masażu (foam roller)
- wygodny sportowy strój
- woda do picia – powinna być zawsze w zasięgu dłoni
* Pamiętaj o tym, że domowe treningi są polecane osobom, które już wcześniej ćwiczyły i mają świadomość ciała. Jeśli nigdy dotąd nie ćwiczyłaś na siłowni lub nie trenowałaś jogi, najlepiej, jeśli zaczniesz od regularnych zajęć w grupach lub indywidualnych z instruktorem.
Ukojenie dla skóry. Pielęgnacja po treningu
Tekst: Joanna Stawowy
Zdjęcie: Dane Wetton via Unsplash